Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan avseende förvaltnings- och utvecklingstjänster för it-system
Referensnummer: RS 2020-0506
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionledningskontoret har i uppdrag att genomföra upphandling av förvaltnings- och utvecklingstjänster för it-system.
Upphandlingen ska resultera i att två separata kontrakt tecknas, ett för funktionsområdet Vårdbeställarens systemstöd och ett för funktionsområdet systemstöd för Information Management.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72500000 Datortjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 72610000 Datastöd, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen