15089-2024 - ResultatSverige-Linköping: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilldelning av kontrakt avseende Säljstöd och Validering
Referensnummer: 2023/0631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Östgötatrafiken efterannonserar här med tilldelning av Avtal Säljstöd och Validering. Upphandlingen har skett genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 7 § Lag LUF (2016:1146) då en upphandlande enhet får använda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering om det som ska upphandlas kan tillhandahållas endast av en viss leverantör därför att:
- det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens
- det som ska anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30144200 Biljettmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vidareutveckling och support av existerande sälj- och valideringssystem ombord på fordon i kollektivtrafik, inklusive specialanpassad hårdvara och integrationer i beställarens IT-miljö för försäljning av biljetter baserad på svensk biljettstandard MTS och EMV-standard för betalning.