150894-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Hisings Backa: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus - Celsiusgatan
Referensnummer: EH2022-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla nybyggnation av bostäder i Celsiusgatan inom stadsdelen Sannegården.
Beställarens intention är att entreprenaden ska drivas i samverkan (även kallat Partnering) där entreprenaden uppdelas i två faser, projektering till färdig systemhandling och projektering till bygghandling samt produktion.
Upphandlingen sker genom ett förhandlat förfarande med föregående annonsering där processen är indelad i två steg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen