Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av avfall
Referensnummer: UH-2020-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter inbjuder er härmed att lämna anbud i enlighet med annonserade upphandlingsdokument. Uppdraget omfattar mottagning och behandling av hushålls- och verksamhetsavfall samt brännbart grovvavfall från Arvidsjaur och Arjeplogs kommun i kvalitet och mängd enligt kravspecifikation. Uppdraget skall genomföras enligt miljöbalkens lagar och tillhörande regler. Uppdraget avser successiva leveranser av avfall på årsbasis.
Arvidsjaur kommun administrerar upphandlingen, respektive upphandlande myndighet fattar dock nödvändiga beslut och tecknar separata avtal med antagen Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen