150907-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 19/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende livsmedel till Lidingö stad (staden).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15110000 Kött, 15119600 Fiskkött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15893000 Torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för leverans av livsmedel till stadens förvaltningar och verksamheter, såsom förskolor, äldreboende, gruppbostäder, fritidshem m.m.
Den stora kostverksamheten för tillagning av skolluncher samt lunch- och kvällsmål inom äldreboenden omfattas inte av denna upphandling utan upphandlas särskilt.
Stadens mål är att styra större beställande verksamheter till detta ramavtal. Parallellt med denna upphandling pågår ett arbete med att upphandla ett ramavtal för konsumentförpackningar. Målet med ramavtalsupphandlingen för konsumentförpackningar är att stadens mindre beställande verksamheter ska köpa livsmedel på det.