150958-2022 - ResultatSverige-Västerås: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering – Nybyggnad av tränings- och utslussningslägenheter vid Rättspsykiatri i Sala
Referensnummer: IN-IN21-0346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att på totalentreprenad utföra en nybyggnad av tränings- och utslussningslägenheter vid Rättspsykiatrin i Sala. Nybyggnaden skall placeras inom det befintliga rättspsykiatriska markområdet och tillbyggnaden föreslås sammankopplas med de befintlig rättspsykiatriska byggnaderna. I förstudie- och lokalprogram är följande yta grovt framtagen: ca. 1 900 m2, BTA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen