150965-2022 - ResultatSverige-Habo: Byggnation av sporthall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Kärnekulla sporthall
Referensnummer: 21/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun avser att uppföra nybyggnad av en sporthall med läktare Byggnaden ska vara klar för besiktning under juni 2023. Entreprenaden kommer att genomföras som totalentreprenad.
Hallen beräknas få en publikkapacitet av 1000 personer.
Habo kommun inbjuder ansökande Leverantör att ansöka om att delta i upphandling avseende Nybyggnad Kärnekulla sporthall.
Beställaren avser att teckna avtal med en (1) Entreprenör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Habo kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Nybyggnad Kärnekulla sporthall.
Omfattning
Habo kommun avser att bygga en sporthall på Kärnekullaområdet.Byggnaden ska uppföras på del av fastigheten Kärnekulla 1:4, kvarter 4, fastighetsytan är på totalt 6872 kvm.
Hallen kommer att innehålla en spelplan med måtten 40 x 20 m som är delbar vidare kommer det att finnas läktare med en publikkapacitet på 1000 personer, 4 st. omklädningsrum, våtrum, teknikutrymme, lärarlokaler, konferensrum, enklare servering , förråd mm, med en sammanlagd BTA på ca. 3 170 m2 fördelade (plan 1 2170 m2 och plan 2 1000 m2). Sporthallen kommer att användas av Kärnekullas F-6 skola på skoltid, övriga tider kommer föreningsverksamheten att disponera den för olika sporter.
I entreprenaden ingår också utemiljö runt byggnaden med parkering, redskap för uteaktivitet, bänkar, belysning och ytor såsom asfalt, grus, sten och dagvattenhantering m.m
Sporthallen beräknas vara klar under juni 2023, verksamheterna beräknar att ta lokalerna i bruk under augusti 2023
Målsättningen för projektet är:- att få en energieffektiv byggnad med låga totalkostnader (drift, underhåll och reparationer),- att göra goda miljöval och få ett bra inomhusklimat med låga emissioner- att få byggnaden att nå kraven för miljöbyggnad SILVER exkl. dagsljus. Energianvändning önskar vi ska uppnå betyget GULD
- Energiberäkning ska utföras av totalentreprenören och presenteras för byggherren innan startbesked kan lämnas av byggnadsnämnden.- Entreprenören genomför detaljprojektering.- Om ett beslut för certifiering av byggnaderna kommer att ske skall entreprenören:1. sammanställa all dokumentation,2. ansöka om certifiering hos SGBC. 3. kompletterar handlingar vid behov4. bekosta den preliminära certifieringen.
Option lämnas i anbudet under steg 2
Det åligger TE att säkerställa att samtliga beräkningar och dokument som krävs för klassning till Miljöbyggnad redovisas och genomförs.