151020-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift
Referensnummer: 19/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille och Lerums kommun inbjuder er härmed att lämna ansökan i rubricerad upphandling.
Upphandlingen kommer att genomföras som en säkerhetsskyddad upphandling (SUA) med ett säkerhetsskyddsavtal. Föremålet för upphandlingen är IT-drift i kommunerna
Upphandlingen kommer genomföras som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering, där minst tre (3) anbudssökande kommer att bjudas in till att lämna fullständig ansökan, under förutsättningen att tillräckligt många kvalificerade ansökningar har kommit in. Max fem (5) kommer att bjudas in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att genomföras som en säkerhetsskyddad upphandling (SUA) med ett säkerhetsskyddsavtal.
1.1 Inbjudan
Partille och Lerums kommun inbjuder er härmed att ansöka om att få lämna anbud i rubricerad upphandling.
Upphandlingen kommer genomföras som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering, där minst tre (3) anbudssökande kommer att bjudas in till att lämna fullständigt anbud, under förutsättningen att tillräckligt många kvalificerade ansökningar har kommit in. Max fem (5) kommer att bjudas in.
Syftet är att efter avslutad förhandling teckna avtal med en (1) leverantör. Kommunerna kommer att teckna varsitt avtal inkluderande sina bolag (listade nedan) med vinnande leverantör.
Observera att detta inte är ett komplett förfrågningsunderlag utan enbart en ansökningsinbjudan d.v.s. en inbjudan till att ansöka om att få lämna anbud.
1.3 Omfattning
Syftet med denna upphandling är:
Att ge kommunerna hög kvalitativ IT-drift som stödjer och utvecklar verksamheten.
Öka kostnadseffektiviteten i kommunerna.
Utveckla samarbetet mellan kommunerna, både genom ansökningsinbjudan och genom fortsatt samarbete under avtalstiden.
Föremålet för upphandlingen är IT-drift i kommunerna. Kommunerna kommer att teckna avtal var för sig med vinnande leverantör. Upphandlingen omfattar inkluderar följande delar, alla närmare beskrivna i den anbudsinbjudan som kommer att skickas till utvalda anbudssökanden:
3.2 Kommunikation (endast för Lerums kommun inledningsvis (*)
3.3 Lagring / Backup
3.4 Serverdrift
3.5 Infrastrukturella tjänster
3.6 Systemdrift
3.7 Digital arbetsplats
3.8 Utskrift som tjänst
3.9 Gemensam utrustning
3.10 Support (Servicedesk och SLA)
3.11 Samverkan
3.13 Övrigt konsultstöd
Införandeprojektet
I leveransen ingår att som en strategisk partner till kommunen bidra till att utveckla och effektivisera kommunens IT-drift.
(*) Partille kommun köper tjänsten Kommunikation på annat avtal och kommer tidigast att avropa tjänsten Kommunikation när det avtalet går ut, vilket kan ske tidigast under år 2023.