Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor från Alsterbro och Flerohopp f.d. glasbruk
Referensnummer: 34236-508/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser omhändertagande av förorenade massor som uppstår under genomförande av efter-behandlingsåtgärder vid de nedlagda glasbruken i Alsterbro och Flerohopp (båda Nybro kommun). Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling, deponering och/eller förbränning beroende på avfallets innehåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 19 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112340 Marksanering, 90522200 Disponering av kontaminerad jord, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90722000 Miljöåterställning, 90722200 Miljösanering, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 24/05/2021Slut: 30/06/2022
Detta kontrakt kan förlängas: nej