151044-2017 - ÄndringSverige-Malmö: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter 2017.
Referensnummer: STK-2016-855
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet avser persontransporter och består i att utföra köruppdrag samt att ta emot, planera och trafikleda beställningar i den omfattningen och enligt de förutsättningar och krav som framgår av förfrågningsunderlaget. Uppdragen omfattar anropsstyrda resor såsom färdtjänst-, sjuk-, kommun-, tjänsteresor och resor till och från skolor inom Malmö stad och i Skåne samt andra sjukresor och vissa linjelagda turer.