151167-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons - Restauratör till Studenthuset, Campus Valla i Linköping
Referensnummer: LiU-2022-04932
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Observera att detta är en förhandsannons inför kommande upphandling av tjänstekoncession avseende drift av restaurang till Studenthuset på Campus Valla i Linköping.
Avtalets startdatum är beräknat till 2024-07-08.
Koncessionsdokumenten beräknas bli tillgängliga under april månad 2023.
Observera att ändringar kan komma att ske innan annonsering.
Vid frågor vänligen kontakta:
Linda Häggquist
linda.haggquist@liu.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55310000 Restaurangserveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LiU avser upphandla drift av restaurangverksamheten i Studenthuset. Uppdraget innebär främst att tillhandahålla lunchalternativ som speglar efterfrågan från både studenter och medarbetare till ett rimligt pris. LiU ser gärna att leverantörens verksamhet genomsyras av ett medvetet val avseende miljö, klimat och hållbarhet.