151289-2018 - ResultatSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sophämtningsentreprenad
Referensnummer: TN 2017-00183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hämtning av hushållsavfall från Växjö, Lessebo och Tingsryds kommun. En entreprenör för hela upptagningsområdet.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndigheter är Växjö kommun, Lessebo kommun och Tingsryds kommun.
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet.
Entreprenadens omfattning.
Upphandlingen avser entreprenad för insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt Miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus och verksamheter i Växjö, Lessebo och Tingsryds kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens kontaktperson.
Beställarens kontaktperson under anbudstiden är Jan Hördegård,
Växjö Kommun.
Upphandlingsenheten.
jan.hordegard@vaxjo.se
Upphandlingen avser entreprenad för insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt Miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus och verksamheter i Växjö, Lessebo och Tingsryds kommun.
Entreprenaden omfattar hela kommunerna och sammanfattningsvis består entreprenaden av följande delar:
Insamling av mat- och restavfall samt förpackningar och tidningar i fyrfackskärl vid villor och fritidshus.
Insamling av mat- och restavfall i separata enfackskärl vid flerbostadshus och verksamheter samt villor och fritidshus som ej har fyrfackskärl.
Insamling av mat- och restavfall i separata enfackskärl vid villor och fritidshus fram till att fyrfackssystemet är infört.
Insamling av mat- och restavfall i underjordsbehållare och containers.
Insamling av farligt avfall och mindre elektronikavfall från villor efter beställning.
Insamling av trädgårdsavfall från villor och fritidshus under sommarhalvåret.
Insamling av grovavfall vid villor och flerbostadshus efter beställning.
Andra kringtjänster såsom: containerhämtning, montering, utsättning, hemtagning av behållare, digital tömningsregistrering samt distribution av matavfallspåsar.
Entreprenaden är inte föremål för anbudsräkning i egen regi.
Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter.
Syftet med upphandlingen.
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall.
Avtalstid.
Entreprenaden omfattar tiden från 1.2.2019 till 30.9.2026, med möjlighet till maximalt 2 års förlängning, se punkt 1.5.
Då kommunerna har olika avtalsslut på nuvarande avtal ansluter de enligt nedan:
Kommun.
Avtalsstart.
Växjö kommun.
1.10.2019
Lessebo kommun.
1.2.2019
Tingsryds kommun.
Förlängning.
Avtalet kan förlängas med två år vid ett (1) tillfälle med oförändrade villkor. Begäran om förlängning ska ske av köparen till säljaren senast 12 månader före avtalsperiodens slut, i annat fall upphör avtalet att gälla utan vidare uppsägningstid.
Avfallsdefinition.
Entreprenaden avser hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll samt därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt den definition som förekommer i miljöbalken. En närmare beskrivning av vilka avfallsslag som ingår framgår av kravspecifikationen.
Kommunernas nuvarande organisation för avfallshantering.
I Lessebo har kultur, fritids och tekniska nämnden det verkställande ansvaret för den avfallshantering som kommunen svarar för.
I Växjö har Tekniska nämnden det verkställande ansvaret för den avfallshantering som kommunen svarar för.
I Tingsryd har Samhällsbyggnadsnämnden det verkställande ansvaret för den avfallshantering som kommunen svarar för.