Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiofarmaka SLL453 2019
Referensnummer: LS 2018-0999
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar successiva leveranser av radiofarmaka till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, privata vårdgivare lokaliserade i sjukhus där SLL förvaltar fastigheten samt de leverantörer som SLL och Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje (KSON) har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen