151419-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad Upphandling för Public Service bolagen 2017
Referensnummer: 17/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende Sveriges Television AB, Sveriges Radio AB, Sveriges Radio Förvaltnings AB, Sveriges Utbildningsradio AB samt Radiotjänst i Kiruna ABs försäkringar. Avser nedan försäkringar:
Egendomsförsäkring, Ansvarsförsäkring, Försäkring för ren förmögenhetsskada, Rättskyddsförsäkring, Förmögenhetsbrottsförsäkring, VD-och Styrelseansvarsförsäkring, Motorfordonsförsäkring och Terrorismförsäkring.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen