151440-2018 - ResultatSverige-Kävlinge: Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift och underhåll av brand- och utrymningslarmsanläggningar
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser årlig service av brand- & utrymningslarmanläggningar inom beställarens fastighetsbestånd, Kävlinge kommun och KKL Fastigheter AB. Serviceavtalet omfattar årlig service av 45 st olika fastigheter i Kävlinge kommun, fastigheterna i fråga framgår av bifogad förteckning av anläggarintyg (se handling 06.3), objekt kan komma att tillkomma respektive utgå ur beståndet och omfattningen av avtalet under avtalstiden. Serviceavtalets omfattning beräknas uppgå till ca 500.000 SEK per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen