151531-2021 - ResultatSverige-Växjö: Forskning och experimentell utveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIACCESS, Andra cykeln: Ökad cirkularitet inom bygg- och fastighetssektorn
Referensnummer: 20/160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73100000 Forskning och experimentell utveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjö kommun önskar ingå ett innovationspartnerskap kring utmaning Ökad cirkularitet inom bygg- och fastighetssektorn.
Behovet är en lösning för cirkulärt byggande där återanvändbart byggmaterial, från såväl restdelar som material i sin helhet, tillhandahålls, görs sökbart samt kvalitetssäkras. Lösningen behöver hantera både förvaring av material samt hur materialet överlåts och ska vara tillgängligt för aktörer inom byggbranschen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73120000 Experimentell utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Frågor gällande ansökan ska ställas med hjälp av funktionen "Frågor och svar" i TendSign. Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av UM är att se som giltiga förtydliganden.