151533-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av entrémattor till SFV
Referensnummer: 2336/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar hyra av entrémattor inklusive tvätt- och utbytesservice, samt enstaka köp av entrémattor/skrapmattor och därtill kopplade produkter, exempelvis skrapskydd. De entrémattor som efterfrågas i denna upphandling ska ha en kvalitetsnivå anpassad för offentliga lokaler beträffande funktionalitet, säkerhet, hygien och slitage. Se vidare i upphandlingsdokumentet samt tillhörande bilagor
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39530000 Större och mindre mattor, 39532000 Dörrmattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar hyra av entrémattor inklusive tvätt- och utbytesservice, samt enstaka köp av entrémattor/skrapmattor och därtill kopplade produkter, exempelvis skrapskydd. De entrémattor som efterfrågas i denna upphandling ska ha en kvalitetsnivå anpassad för offentliga lokaler beträffande funktionalitet, säkerhet, hygien och slitage. Idag hyr SFV ca 200 mattor i 75 - 100 fastigheter runt om i landet och den vanligaste bytesfrekvensen är varannan alternativt var fjärde vecka. Se https://www.sfv.se/fastigheter/sok/ för en beskrivning av SFV:s hela fastighetsbestånd. SFV har behov av entrémattor i de fastigheter de själva sitter i alternativt ansvarar för fastighetsskötsel inklusive entrémattor således kommer inte tjänsten nyttjas av samtliga fastigheter i kommande avtal. Observera att ingen garanti utlovas avseende volym och omfattning. Upphandlingen är uppdelad i grupperingar avseende hyra och tvätt av vara och akuttvätt. Anbud ska avse hela upphandlingen och alla varor och tjänster ska prissättas. Sortiment och tjänst: * Hyra och tvätt av entrémattor i bassortiment * Hyra och tvätt av entrémattor i högabsorberande kvalitet * Hyra och tvätt av logomattor * Tvätt av kundägda entrémattor * Akuttvätt Köp av skrapmattor / entrémattor med logotryck