Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskbedömning i fysisk planering, med inriktning seveso-anläggningar och transporter av farligt gods
Referensnummer: E2020-01547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsuppdraget avser tekniska konsulttjänster inom riskbedömning vad gäller samhällsrisk och individrisk i fysisk planering, med inriktning seveso-anläggningar och transporter av farligt gods. Ramavtalet omfattar dels projektledningsstöd vid framtagande av program och detaljplaner med fokus på riskfrågor, dels ett strategiskt stöd för Staden i riskhanteringsfrågor. Syftet med upphandlingen är att säkerställa beställarens behov under avtalsperioden vad gäller de aktuella konsulttjänsterna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen