151571-2018 - ResultatSverige-Falun: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster för vardagstolkning för barndomsdöva, personer
Referensnummer: LD17/04395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tolktjänster för vardagstolkning för barn-domsdöva, personer med dövblindhet, vuxendöva samt hörselskadade. Tolkcentralen erbjuder tolkservice till länets tolkanvändare. Syftet med upphandlingen är att erbjuda tolkar som komplement till den i landstingets regi bedrivna tolkverksamhet genom att upphandla viss del av aktuellt behov. Tolkuppdragen ska utföras inom hela landstingsområdet och även i förekommande fall utanför Dalarnas län.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser tolktjänster för vardagstolkning för barn.
Domsdöva, personer med dövblindhet, vuxendöva samt hörselskadade. Tolkcentralen erbjuder tolkservice till länets tolkanvändare. Syfte med upphandlingen är att erbjuda tolkar som komplement till den i landstingets regi bedrivna tolkverksamhet genom att upphandla viss del av aktuellt behov.