151602-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster, strategiska miljöbedömningar inklusive MKB för planer och program
Referensnummer: KS18.1227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsdokumentet avser ramavtal av konsulttjänster för strategiska miljöbedömningar inklusive miljökonsekvensbeskrivningar för planer och program.
Uppdragen innebär att göra miljöbedömningar och ta fram miljökonsekvensbeskrivningar. Lagkrav på MKB samt god MKB-sed ska beaktas. Eftersom syftet med MKB är att miljöfrågorna ska komma in tidigt i arbetet och tillåtas påverka planens/programmets utformning, ska konsulten arbeta integrerat med beställaren och andra konsulter som arbetar inom samma projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal av konsulttjänster för strategiska miljöbedömningar inklusive miljökonsekvensbeskrivningar för planer och program.