2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kostdatasystem - Frivillig förhandsinsyn
Beskrivning: Bodens kommun genomför en frivillig förhandsinsyn med avsikt att teckna avtal gällande ett kostdatasystem. Bodens kommun har undersökt marknaden gällande den efterfrågade tjänsten som avser ett kostdatasystem med stödfunktioner för bland annat livsmedelsupphandling, mjölkstöd, egenkontroller, samt uppföljning av livsmedelsinköp. Efter genomförd marknadsundersökning går det att konstatera att endast Matilda Foodtech kan leverera den tjänst som efterfrågas. Mot denna bakgrund avser Bodens kommun att teckna avtal med leverantören då det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens.
Intern identifierare: AUN 2024-175
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 30196000 Planeringssystem, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Bodens kommun genomför en frivillig förhandsinsyn med avsikt att teckna avtal gällande ett kostdatasystem med stödfunktioner för bland annat livsmedelupphandling, mjölkstöd, egenkontroll, samt uppföljning av livsmedelsinköp.
Intern identifierare: Kostdatasystem - Frivillig förhandsinsyn