15161-2019 - ResultatSverige-Angered: Koldioxid
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koldioxid
Referensnummer: 18/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24112100 Koldioxid
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan gäller Kretslopp och vattens behov av koldioxid för beredning av dricksvatten.
Ramavtalet omfattar löpande leverans av koldioxid för beredning av dricksvatten. Leverans av koldioxid räknat som 100 % vara beräknas till:
Alelyckans vattenverk: cirka 1 000 ton/år
Lackarebäcks vattenverk: cirka 1 000 ton/år
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen