151657-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lindholmsleveransen
Referensnummer: 0176/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Samlastning av gods och avfall för Campus Lindholmen har skett sedan 2008.
Verksamheten byggdes initialt upp inom ett pilotprojekt (då kallat Terminal Campus
Lindholmen), i regi av Chalmers, men driften har varit kommersialiserad sedan 2011.
Funktionen är central för att skapa en trivsam och säker närmiljö på campusområdet, men även för att bidra till minskade utsläpp. Syftet med denna upphandling är att fortsätta ha en miljö- och trafiksäkerhetsmässigt gynnsam lösning av gods-, och avfallstransporter inom och från området, samt att lägga en god grund för att kunna vidareutveckla tjänsten ytterligare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören idag ombesörjer mottagning av post och gods, och levererar detta till användarna dagligen (samma dag om detta inkommer på förmiddagen). Leverantören ska också dagligen ombesörja transport av utgående post och gods till samlastningsterminalen
För vidare upphämtning. Godsmottagningen omfattar paket, samt sändningar upp till 2 EURpallar.
Större sändningar kan hänvisas direkt till mottagaren på området.