151660-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster, specifika miljöbedömningar inklusive MKB för verksamheter och åtgärder (projekt)
Referensnummer: KS18.1225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulttjänster, specifika miljöbedömningar inklusive miljökonsekvensbeskrivningar för verksamheter och åtgärder (projekt). Specifika miljöbedömningar inklusive miljökonsekvensbeskrivningar för verksamheter och åtgärder (projekt), såsom t.ex.; vägar, stabilitetsåtgärder m.fl. anläggningar och verksamheter som beställarna kan tänkas anlägga eller ansvara för.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna samt att beställarna kan ha valt att avropa övergripande projektledare som kan ha delar av dessa uppgifter i sitt uppdrag. Under de fyra senaste åren har Lerums kommun upphandlat konsulttjänster för MKB i projekt för ca. 450 000 SEK per år.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in.