151665-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Sysslomansgatan BmSS Byggnadskonstruktör inkl. geoteknik och fuktsakkunnig
Referensnummer: N230-0803/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker en byggnadskonstruktörsorganisation inkl. geoteknik och fuktsakkunnig för projektering av Sysslomansgatan BmSS. Upphandlingen innehåller tre optioner ytterligare uppdrag för projektering av ramhandling för nybyggnad av BmSS, med 6 - 10 lägenheter inkl. gemensamhetsutrymmen, personalutrymmen och komplementbyggnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi söker en byggnadskonstruktörsorganisation inkl geoteknik och fuktsakkunnig för projektering av Sysslomansgatan BmSS. Upphandlingen innehåller tre optioner ytterligare uppdrag för projektering av ramhandling för nybyggnad av BmSS, med 6 - 10 lägenheter inkl. gemensamhetsutrymmen, personalutrymmen och komplementbyggnader.