151667-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Strömförsörjning och Elmiljö
Referensnummer: 422853-AI943680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk, FMV, Ledningssystemmateriel, produktionsgrupp Strömförsörjning har tekniskt ansvar för de flesta system och produkter avseende ström-, elkraftförsörjning inom Försvarsmakten som levererats av FMV. Verksamheten omfattar ett stort antal produkter och system vilka nyttjas inom Försvarsmakten både nationellt och internationellt.
Verksamheten omfattar:
Energilagring
Generering
Omvandling
Distribution
Belysning
Flygplatsljussystem
Strömförsörjningsplaner
Elsäkerhet
Elmiljö, EMC
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314100 Tjänster på elområdet, 73436000 Test och utvärdering av elektroniska system för militärt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen