151768-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Idrottshall Dergården.
Referensnummer: 17/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser Nybyggnad av en idrottshall med underliggande garage i Dergårdsområdet i Lerum, med tillhörande mark- och installationsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212225 Byggnation av sporthall, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen