151835-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automated Real Time PCR (qPCR) instrumentation
Referensnummer: EUI 21 071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38951000 Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR)
II.1.4.
Kort beskrivning
The University of Gothenburg intend to purchase a Real Time PCR (qPCR) instrumentation that will be used for sensitive and selective detection of nucleic acids, including analyses of gene expression, genotyping and microRNA analyses in the daily operations of OligoNova Hub, the national Swedish academic research infrastructure for development of oligonucleotide therapeutics.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38950000 Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen