Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Central Godsmottagning, Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2017-01158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar etablering av en central godsmottagning samt drift av densamma inklusive transport och utlämnande av gods på Stockholm Arlanda Flygplats. En byggnad som inrymmer säkerhetskontroll och kyl- och fryszoner upplåts hyresfritt av Swedavia att disponera för uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63731000 Flygplatsdrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Central godsmottagning.