151896-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad återvinningscentraler Område Norr, Stockholms stad
Referensnummer: 17AV312
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avses resultera i ett avtal för drift av/transport från återvinningscentraler (uppdelat i kategorierna återvinningscentral, mobil mini-återvinningscentral och mini-återvinningscentral) inom område Norr, Stockholms stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90530000 Drift av avfallsupplag, 90533000 Förvaltningstjänster i samband med avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ansvar för drift av återvinningscentraler inom område Norr i Stockholms stad. Vid avtalsstart innefattar avtalet:
Drift av Bromma- och Lövsta återvinningscentral.
Drift av en mobil mini-återvinningscentral på turlista.
Funktionsansvar för borttransporter av material till behandling.
Drift av minst en (1) mini-återvinningscentral innan år 2021.
Nyetablerade tjänster ska utvecklas i samarbete med beställaren skapa bättre tillgänglighet, fler insamlingsplatser och ökad kundnytta.