151996-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhets- och organisationsutveckling
Referensnummer: 19/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
RISE har som uppdrag från Näringsdepartementet att skapa hållbar tillväxt i Sverige genom att stärka näringslivets konkurrenskraft och förnyelse.
RISE kommer genom denna upphandling att sluta ramavtal med en eller flera strategiska samarbetspartners och expertresurser som har ett modernt synsätt på verksamhets- och organisationsutveckling och som därigenom kan hjälpa och stötta RISE att fullfölja sitt uppdrag på bästa sätt.
Upphandlingen omfattar följande områden:
Förändringsledning
Verksamhetsstyrning
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Ramavtalet är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen