152069-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Elektroniska system för tidsregistrering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroniska körjournaler.
Referensnummer: 17/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31711300 Elektroniska system för tidsregistrering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att förse kommunens fordon med elektroniska körjournaler och säkerställa att vi följer Skatteverkets rekommendationer på dokumentation av resor med kommunens fordon.
Allmän information och omfattning:
Marks kommun inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på Elektroniska körjournaler – för den upphandlande myndigheten, i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Avtalet ska omfatta hyra samt support av elektroniska journaler till Marks kommuns för närvarande ca 230 fordon samt tillkommande fordon under avtalstiden.
Vid förändringar av kommunens behov kan angivna volymer komma att förändras. Ovanstående uppgifter lämnas som upplysning och garanteras ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31711310 System för närvaroregistrering, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen