152118-2022 - PlaneringSverige-Eslöv: Snöröjning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande om partneringupphandling snöröjnings- och vinterväghållningsentreprenad
Referensnummer: 2022-03-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
De föränderliga förutsättningarna för snöröjnings- och vinterväghållningsentreprenader väcker behovet av hitta nya former för upphandling som gör det enklare att hitta rätt entreprenadutformning och en rättvis riskfördelning mellan parterna. Därför avser Eslövs Bostads AB genomföra en partneringupphandling av vinterväghållning under våren 2022, i syfte att åstadkomma en samverkansentreprenad som ger parterna förutsättningar att gemensamt utforma hur arbetet ska bedrivas under en sjuårsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandsinformation tillämpas då marknaden sannolikt är ovan vid upphandlingsformen. Såväl förfrågningsunderlaget som anbuden kommer att ha en annorlunda utformning, med inriktning mot att beskriva hur samarbetet ska bedrivas i två skilda faser. Fas 1 avser hur man samarbetar för att hitta ett sätt att kvalitetsbestämma, bedriva och prissätta entreprenaden, medan fas 2 avser själva genomförandet av entreprenaden, på löpande räkning med öppna böcker. Det kommer att finnas en ömsesidig möjlighet att avbryta upphandlingen efter fas 1 om parterna inte kan komma överens. Genom att förhandsinformera kortas också tiden för anbudsgivningen ner, vilket är logiskt eftersom det egentliga kalkylarbetet kommer att ske under fas 1.
Samverkansentreprenader har förutsättningar att bli vanligare i takt med klimatförändringarna, prisutvecklingen på bränsle och maskiner, samt de eventuellt skärpta miljökraven på arbetets genomförande.