152125-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Kognitiva hjälpmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKognitiva hjälpmedel
BeskrivningDenna upphandling avser ramavtal på Kognitiva hjälpmedel (medicintekniska hjälpmedel) i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen omfattar: Objekt 1 - Sinnesstimulerande sittdynor Objekt 2 - Tyngdfiltar Objekt 3 - Tyngdvästar och tyngdkragar Objekt 4a - Planeringstavla ej elektronisk Objekt 4b - Planeringstavla med larm Objekt 5 - Tidshjälpmedel för upplevelse av tid Enkel Objekt 6 - Stationär elektronisk kalender utan påminnelse Enkel Objekt 7a - Stationärt tids- och planeringshjälpmedel med påminnelse Enkel Objekt 7b - Stationärt tids- och planeringshjälpmedel med påminnelse inklusive bärbar enhet Enkel Objekt 8 - Bärbart tids- och planeringshjälpmedel Avancerad Objekt 9a - Applikation för tids- och planeringsstöd Avancerad Objekt 9b - Stationärt tids- och planeringshjälpmedel med tillhörande applikation Avancerad Varje objekt utgör en separat upphandling som utvärderas och tilldelas var för sig. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Upphandlingen gäller för 7-klövern som i denna upphandling omfattar: Region Dalarna, organisationsnummer: 232100–0180 Region Gävleborg, organisationsnummer: 232100–0198 Region Sörmland, organisationsnummer: 232100–0032 Region Uppsala, organisationsnummer: 232100–0024 Region Värmland, organisationsnummer: 232100–0156 Region Västmanland, organisationsnummer: 232100–0172 Region Örebro län, organisationsnummer: 232100–0164
Intern identifierareHJN2024/104
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 22817000 Almanackor eller agendor, 30196000 Planeringssystem, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 33197000 Medicinsk datautrustning, 35121700 Larmsystem, 39162200 Hjälpmedel och apparater för undervisning, 39254100 Klockor, 48510000 Programvara för kommunikation, 48942000 Programvara för kalendrar, 72611000 Tekniskt datastöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000