152270-2021 - ÄndringSverige-Bromma: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad Återvinningscentraler Område Innerstaden, Stockholms stad
Referensnummer: 20AV229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att ta fram nytt tjänsteavtal för drift av återvinningsanläggningar inom område Innerstaden. Avser drift av samtliga återvinningsanläggningar inom område innerstaden.
Uppdraget innefattar även transport av det insamlade materialet till beställarens anlitade externa behandlingsanläggningar och mellan de anläggningar som ingår i uppdraget.
I uppdraget hanteras material till återbruk samt avfall under kommunalt ansvar såsom grovavfall, farligt avfall, vissa producentansvarsmaterial och i förekommande fall byggavfall.