2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hygienuppföljning Livsmedel - Hälsingland
Beskrivning: Upphandlingen omfattar hygienuppföljning samt utbildning av personal inom livsmedel för kommunerna Bollnäs, Söderhamn, Ovanåker, Ljusdal, Hudiksvall, Nordanstig.
Intern identifierare: 16174
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning, 85142300 Hygientjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Utbildningar
Beskrivning: Utbildningar inom livsmedelshygien och HACCP, både på distans och plats. Omfattar grund- och fortbildningar för personal som arbetar i verksamheter där livsmedel hanteras.
Intern identifierare: Utbildningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kontrollbesök i kök
Beskrivning: Genomförande av platsbesök i kök för att kontrollera hygienrutiner, arbetsmetoder, lokalernas skick och personalens efterlevnad av gällande livsmedelskrav.Provtagning av livsmedel och ytor samt tillhörande laboratorieanalyser för att säkerställa livsmedelssäkerhet och följa fastställda kontrollprogram.
Intern identifierare: Kontrollbesök i kök