15240-2017 - ResultatSverige-Sollentuna: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskolan Texten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser nybyggnation av förskola (inklusive tillagningskök) i 2 plan med tillhörande komplementbyggnader och förskolegård. Angörings- och parkeringsytor ligger i direkt anslutning till huvudbyggnaden. Förskolan är avsedd för ca 140 barn samt personal.
Objektet är beläget på Bygatan, Tureberg i Sollentuna kommun. Arbetsområdet framgår av ritning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45112723 Utformning av lekplatser, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.