15241-2017 - ResultatSverige-Sollentuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skälby nya skola.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser nybyggnation av skola med förskola (inklusive tillagningskök) i 2 plan med tillhörande komplementbyggnader och skol- och förskole gård.
Angörings- och parkeringsytor ligger i direkt anslutning till huvudbyggnaden. Skolan är avsedd för 240 elever i årskurser F-3 och förskolan är avsedd för cirka 60 barn samt ca 40 personal.
Kontraktsarbetena i sin helhet ska vara färdigställda och tillgängliga för slutbesiktning preliminärt 31.5.2018.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.