152458-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsinhyrning av entreprenadmaskiner med förare
Referensnummer: TN 2021/464 NY
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Korttidsinhyrning av entreprenadmaskiner med förare samt anläggningsarbetare.
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla ramavtal med flera anbudsgivare för att genom successiva avrop, kunna täcka sitt behov av att under kortare tidsperioder hyra in anläggningsarbetare samt entreprenadmaskiner med förare. Uppdraget syftar till att utföra avgränsade uppdrag, vid mindre ny- och/eller ombyggnation av gator, parker, lekparker, ledningar och andra mindre omfattande mark- och anläggningsarbeten.
Efter genomförd upphandling kommer ramavtal att tecknas med flera parter.
Upphandlingen har delats upp i 14 delar, varav 13 delar är baserat på maskiner utifrån CE-märkningens vikt samt lastkapacitet för dumprar. Del 1 avser anläggningsarbetare och del 2-14 avser maskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Del 1 - Anläggningsarbetare
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Del 2 Grävmaskin bandburen 5,1-9 ton
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Del nr: Del 3 - Grävmaskin bandburen 16,1-19 ton
Del nr: Del 4 - Grävmaskin bandburen 19,1-22 ton
Del nr: Del 5 Grävmaskin bandburen 25,1-29 ton
Del nr: Del 6 - Grävmaskin bandburen 29,1-32 ton
Del nr: Del 7 Grävmaskin hjulburen 8,0-12 ton
Del nr: Del 8 - Grävmaskin hjulburen 14,1-16 ton
Del nr: Del 9 - Grävmaskin hjulburen 16,1-19 ton
Del nr: Del 10 - Grävmaskin hjulburen 19,1-22 ton
Del nr: Del 11 - Dumper lastkapacitet 9,9-16 ton
Del nr: Del 12 - Dumper lastkapacitet 16,1-23 ton
Del nr: Del 13 - Hjullastare ramstyrd 11,1-18 ton
Del nr: Del 14 - Grävlastare ramstyrd 10,1-14 ton