Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenpsykiatriska specialistinsatser via videolänk för psykiatrisk diagnostik och behandling
Referensnummer: RS 2020/1064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har för avsikt att teckna avtal med två Leverantörer för leverans av vuxenpsykiatriska specialistinsatser via videolänk för psykiatrisk diagnostik och behandling. Vuxenpsykiatriska specialistinsatser via videolänk för psykiatrisk diagnostik och behandling innebär att efterfrågande tjänster ska kunna erbjudas via videokonferens. Detta för att säkerställa tillgänglighet och kontinuitet avseende psykiatrisk diagnostik och behandling. Psykiatriska insatserna ska följa tillämpliga rutiner och vårdprogram inom Vuxenpsykiatrin i Region Gävleborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen