152586-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Kvalificerad ekonomiskrådgivning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kvalificerad rådgivning ska kunna erbjudas dels inom ramen för köparens löpande verksamhet dels inom ramen för det som har en mer extraordinär karaktär, exempelvis strategiska omstruktureringar genom förvärv, avyttringar, sammanslagningar mm. Kvalificerad rådgivning inom ramen för de operativ/ löpande verksamheterna
Kvalificerad rådgivning i samband med strategiska omstruktureringar innefattande bland annat förvärv, avyttring, fusion eller annan planerad förändring/åtgärd som kräver en utredning av bland annat ekonomiska, legala och skattekonsekvenser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79311410 Ekonomisk konsekvensanalys, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen