152610-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning.
Referensnummer: KSUH17/14-205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden vinterväghållning avser snöröjning, halkbekämpning och sandupptagning under vintersäsongerna 2017/2018 -2018/2019.
Ekerö kommuns väghållningsansvar omfattar ca 15 km vägar, ca 33 km gc-vägar och ca 17 000 m² infarts-/övriga parkeringar samt bussvändslingor av olika standard. Vägar, gc-vägar, infarts-/övriga parkeringar och bussvändslingor är lokaliserade till Ekerö tätort, Stenhamra, Färentuna, Munsö, Adelsö och Lovö. Vissa områdens sammanbindande gc-vägar omfattas av vinterväghållning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning, 45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen