Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smittskyddsmaterial 2, 2021
Referensnummer: GNU 2021/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Smittskyddsmaterial i första hand för omvårdnadsförvaltningen, hälso-och sjukvården samt för skolhälsovården.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33199000 Sjukvårdskläder, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen