2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konkurrensutsättning av DIS Bygg, Mindre arbeten - 17019, Utemiljö Skydraget 1 etapp 2
Beskrivning: Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet: DIS Bygg - dynamiskt inköpssystem för byggrelaterade uppdrag i flerbostadshus 5441, Mindre arbeten. Entreprenaden omfattar: -Säkerställa tillgänglighet samt åtgärda nuvarande sättningar och förebygga framtida. -Säkerställa biologisk mångfald. -Åtgärder kopplat till dagvatten, LOD, nytt dagvattensystem. Fördröjning samt rening av dagvatten i regnbäddar med kolmakadamm. -Byte av kulvertar mellan hus.
Intern identifierare: SHEM 2024/1368
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45221220 Kulvertar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konkurrensutsättning av DIS Bygg, Mindre arbeten - 17019, Utemiljö Skydraget 1 etapp 2