152798-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skogsbruk och skogsavverkning – Skogsförvaltning Avesta kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkogsförvaltning Avesta kommun
BeskrivningVälkommen att lämna anbud i upphandling som avser förvaltning och skötsel av Avesta kommuns skogsinnehav. Skogsmarken återfinns på fastigheter som är geografiskt spridda i kommunen. Avesta kommuns skogsmarksareal omfattar ca 1 000 hektar produktiv skogsmark. Av den produktiva marken är en stor andel tätortsnära och nyttjad av det rörliga friluftslivet med elljusspår, rid- och strövstigar, vilket kräver särskild hänsyn och skötsel. Ytterligare en stor del av markinnehavet består av allmän platsmark, natur- eller parkmark, med skogsliknande karaktär.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93943:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231300 Skogsförvaltning, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön