152825-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Bilbesiktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalibrering, Service och Reparation av kontrollhallsutrustning.
Referensnummer: UH-2016-202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631200 Bilbesiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV och Försvarsmakten bedriver båda verkstadstekniskt arbete för att underhålla de fordon, både lätta och tunga, som finns i Försvarsmakten. Ett flertal verkstäder och kontrollhallar finns lokaliserade över hela landet med utrustning såsom avgasmätare, fordonslyftar och bromsprovare. Upphandlingen omfattar service, reparation och underhåll av kontrollhalls- och verkstadsutrustning och delas upp i 3 avtalsområden: Norr, Mitt och Syd. FMV har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör per avtalsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillhandahållande av kalibrering, reparation samt service på kontrollhallsutrustning.