152826-2017 - ResultatSverige-Vellinge: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem.
Referensnummer: Ks 2016/568
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det upphandlingsobjektet som avtal kommer att tecknas för är leverans, support och underhåll för ett ekonomisystem samt övrigt samarbete gällande tjänster, installation, konvertering, parametersättning, utbildning, dokumentation och driftsättning.
Nedan beskrivs de huvudområden som det framtida ekonomisystemet minst ska ge stöd till:
— Redovisning,
— Kassa,
— Leverantörsreskontra,
— Anläggningsregister,
— Utdata och rapporter,
— Budget och prognos,
— E-handel,
— Koncernkonsolidering (enligt K3-regelverket).
De verksamheter som avser nyttja upphandlingsobjektet är för närvarande:
— Vellinge kommun,
— Vellinge Stadsnät AB,
— Vellinge Koncern AB,
— Vellinge Exploaterings Aktiebolag.