Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänst och språkgranskning.
Referensnummer: 16088/UF-2-183/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende översättningstjänster från svenska till engelska samt transkribering till följande lärosäten: Karolinska Institutet, Kungliga Tekniska Högskolan, (KTH), och Mittuniversitetet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79552000 Ordbehandling, 79821100 Korrekturläsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen