152837-2017 - ResultatSverige-Karlskrona: Restaurangserveringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högkvalitativ cateringtjänst för Karlbergs slott.
Referensnummer: UH-2015-579
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55310000 Restaurangserveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I Militärhögskolan Karlbergs (MHS K:s) uppdrag ingår en omfattande verksamhet för ceremonier och andra arrangemang av intern och extern representation i formella och exklusiva sammanhang. Dessa arrangemang genomförs som regel på Karlbergs slott.
Upphandlingen omfattar högkvalitativ cateringtjänst i absolut högsta klass för att ovanstående uppdrag ska kunna fullföljas.
Upphandlingen omfattar ett årligt värde om ca 2 000 000 SEK exkl. moms, dvs. ca 8 000 000 SEK exkl. moms under hela avtalstiden. Utöver detta tillkommer årligen ca 100 000 SEK i kontantförsäljning.
Uppgifterna om denna upphandlings omfattning i värde och volymer ska ses som en vägledning och är inte någon garanti. FMV förbinder sig inte till någon viss inköpsvolym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Högkvalitativ catering till Karlberg Slott i Stockholm.