IT-system för hantering av avvikelsehantering och förbättringsarbete
Referensnummer: 20/01776
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av IT-system för hantering av avvikelser samt förbättringsarbete. Omfattning av upphandling VA SYD upphandlar IT-system för hantering av avvikelser och förbättringar inom områdena kvalitet, miljö, arbetsmiljö och säkerhet. IT-systemet ska stödja uppfyllande av ledningssystemen ISO 9001, ISO 14001 och ISO 17025. Leverantören förväntas inte bara leverera ett IT-system utan ska även stödja beställaren i arbetssätt för att förbättra processen och öka effektiviteten i tillämpning av processen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av IT-system för hantering av avvikelser samt förbättringsarbete. Omfattning av upphandling VA SYD upphandlar IT-system för hantering av avvikelser och förbättringar inom områdena kvalitet, miljö, arbetsmiljö och säkerhet. IT-systemet ska stödja uppfyllande av ledningssystemen ISO 9001, ISO 14001 och ISO 17025. Leverantören förväntas inte bara leverera ett IT-system utan ska även stödja beställaren i arbetssätt för att förbättra processen och öka effektiviteten i tillämpning av processen. I upphandlingen ingår förväntan om ett långsiktigt partnerskap med antagen leverantör, som grundläggs i samband med planering inför driftsättning, stöd vid framtagande av förbättrade arbetssätt och organisering av processen för avvikelser och förbättringar samt implementerings- och utrullningsfas. Leverantören förväntas således bidra med utveckling och anpassning av IT-systemet efter beställarens behov under hela avtalstiden, alltså även efter implementationsprojektet. Leverantören förväntas besitta goda kunskaper om kvalitetsledningssystem med ISO 9001 (Ledningssystem för kvalitet) som utgångspunkt. IT-systemet ska kunna fungera som nav i arbetet med kvalitetsledning och ge avlastning till verksamheten på de områden som förväntas hanteras på ett enhetligt sätt inom hela organisationen och som faller utanför våra enheters respektive kärnverksamhet. Leverantören förväntas ha god insikt och kunskap i uppsättning av ett IT-system för organisationsövergripande avvikelsehantering och förbättringsarbete. Leverantören förväntas ha erfarenhet av att bistå i arbetet med att säkra IT-systemets bidrag för att stötta ett övergripande ramverk för kvalitetsarbete med särskilt fokus på miljö, arbetsmiljö och säkerhet är av särskild vikt. IT-systemet ska installeras på plats i VA SYDs IT-miljö, vilket innebär att IT-system som endast tillhandahålls som så kallad ”molnlösning” inte kommer att accepteras.